Higiena jamy ustnej – szczoteczki międzyzębowe

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest gwarancją zdrowych zębów i pięknego uśmiechu na długie lata. Podstawowym narzędziem do tego celu jest szczoteczka do zębów, która skutecznie usuwa płytkę nazębną, gromadzącą się na zębach. Mamy szczoteczki ręczne i elektryczne, które są efektywniejsze. W zależności od twardości włosia dzielimy szczoteczki na twarde, średnie i miękkie. Przyrządy te należy wymieniać co trzy miesiące, żeby właściwie spełniały swoje zadanie. Aby znaleźć odpowiednią szczoteczkę dla własnych potrzeb, najlepiej przetestować kilka modeli. Należy również wybrać odpowiednią pastę do zębów.
Kolejnym uzupełnieniem właściwej pielęgnacji jamy ustnej jest nić dentystyczna, która dodatkowo czyści przestrzenie międzyzębowe i w ten sposób zapobiega stanom zapalnym dziąseł.
Czasami w trudno dostępnych miejscach między zębami zbierają się większe resztki jedzenia i wtedy dobrze jest mieć pod ręką wykałaczkę. Są one dostępne w różnych kształtach i wykonane są z różnych materiałów, w zależności od potrzeb.
Osoby posiadające większe odstępy między zębami lub też uzupełnienia protetyczne, jak mosty czy implanty, powinny używać szczoteczki międzyzębowe, żeby doczyścić trudno dostępne miejsca.
Kolejnym urządzeniem wspomagającym mycie zębów jest irygator jamy ustnej. Można również korzystać z różnych płynów do płukania ust.

You may also like...