Jak wybrać odpowiedniego dentystę dziecięcego?

Wychowując małe dzieci trzeba zadbać o wiele rzeczy. Niestety wielu rodziców planując wpajanie dzieciom określonych wartości nie myśli o tym, żeby od małego uczyć je dbania o stan jamy ustnej i prawidłowej higieny. Tymczasem jest to bardzo ważne, ponieważ nauczenie ich w dzieciństwie znaczenia dbania o swoje zęby może sprawić, że w przyszłości ominie ich wiele różnych problemów w jamie ustnej. Jednym z istotniejszych elementów nauki dbania o stan uzębienia jest wybranie dla niego odpowiedniego stomatologa dziecięcego. W jaki sposób to zrobić?

 

Kiedy przyjść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć, jak dziecko ma około 12 miesięcy. Zazwyczaj jest to po prostu wizyta zapoznawcza, w trakcie której dentysta pokazuje dziecku gabinet, dokładnie tłumaczy, czym się zajmuje i pierwszy raz sprawdza jamę ustną. W trakcie pierwszej wizyty dentysta sprawdza przede wszystkim, czy wszystkie ząbki się prawidłowo wyrzynają i czy w prawidłowy sposób rozwijają się twarz i jama ustna.

Do gabinetu stomatologicznego trzeba też się wybrać w przypadku powstania u dziecka jakichś problemów w jamie ustnej. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Problemy z zębami mogą się pojawić nawet u bardzo małych jeszcze dzieci. Szczególnie trzeba na to uważać, jeżeli dziecko jeszcze nie miało okazji przyjść do gabinetu i jeżeli nie sprawdzało się jeszcze tego, czy łuki zębowe u dziecka rozwijają się prawidłowo. Niepokojące dla rodziców powinno być np. krwawienie z dziąseł lub pierwsze oznaki choroby próchnicowej. Chcąc dobrze zadbać o stan zdrowia jamy ustnej u dziecka, należy pilnować tego, żeby regularnie zgłaszać się z maluchem na wizyty kontrolne do dentysty.

Jak wybrać odpowiedni gabinet stomatologii dziecięcej?

Wybór odpowiedniego, czyli dobrze przygotowanego do przyjmowania małych pacjentów gabinetu stomatologicznego będzie miał duże znaczenie dla ich zdrowia. Rodzice coraz częściej szukając dobrego gabinetu dentystycznego nie ograniczają się jedynie do przychodni, które znajdują się blisko ich miejsca zamieszkania. Chcąc znaleźć np. odpowiedniego stomatologa dziecięcego w Katowicach, wielu pacjentów szuka nie tylko w samych Katowicach, ale tez dalej, np. we wspomnianej już Klinice stomatologicznej Viscardi w Tychach.

W odpowiednim gabinecie stomatologii dziecięcej powinny być stworzone dobre warunki do przyjmowania małych pacjentów. Oprócz tego powinna być w nim zatrudniona odpowiednia kadra, ponieważ to, jakie podejście do dzieci mają zatrudnieni w gabinecie pracownicy będzie miało duży wpływ na to, jak dziecko będzie podchodziło do kolejnych wizyt. Wybierając odpowiedni gabinet stomatologii dziecięcej koniecznie trzeba też sprawdzić, jak szeroki zakres usług jest w nim wykonywany, tak, żebyśmy na pewno mieli możliwość wykonania w tym gabinecie wszystkich zabiegów.

Jakie cechy powinien mieć dobry stomatolog dziecięcy?

Sam gabinet stomatologii dziecięcej to jednak nie wszystko. Warto też wybrać odpowiedniego dentystę, który będzie się zajmował dzieckiem. Wybrany stomatolog dziecięcy powinien mieć oczywiście odpowiednio wysoki poziom wiedzy dotyczącej zdrowia jamy ustnej u młodych pacjentów. Musi też potrafić nawiązywać ze swoimi pacjentami dobry kontakt, wykazywać dużo cierpliwości i zawsze im dokładnie tłumaczyć wszystkie wykonywane czynności. Dzięki temu dziecko będzie się czuło ważne i właściwie zaopiekowane i w przyszłości nie będzie też miało dużych trudności z tym, żeby ponownie przyjechać na wizytę kontrolną do gabinetu.

You may also like...