Stomatolog Śrem – Protezy zębowe

Na wybór protezy oraz materiału z jakiego została zrobiona należy poświęcić dużo czasu, gdyż będzie to miało w przyszłości znaczący wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie oraz komfort. Odpowiednio dobrana proteza sprawi, że szybciej przyzwyczaimy się do nowej sytuacji.

Leczenie protetyczne zaleca się osobom, które posiadają braki w uzębieniu. Dzisiejsze nowoczesne metody pozwalają na dopasowanie protezy w ten sposób, że ciężko odróżnić ją od naturalnego uzębienia. Zaleca się korzystanie z protezy nawet w przypadku utraty niewielkiej ilości zębów.

Po co stosuje się protezy zębowe?

 

Braki zębów uzupełnia się nie tylko ze względów estetycznych, gdyż brak nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu stawów żuchwowo-skroniowych. Doprowadza to do przesuwania się zębów, a także niestabilne zęby stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

 

Problem może sprawić również spożywanie posiłków, dlatego, że niepełny zgryz nie rozdrabnia właściwie pokarmów, a to z kolei prowadzi do problemów z trawieniem. Osoby, które mają braki w uzębieniu mogą mieć też problemy z wymową. Z tego powodu nie warto lekceważyć braków w uzębieniu.

 

Aby określić jaka proteza zębowa będzie odpowiednia, należy przeprowadzić jak najbardziej dokładną diagnozę. Najczęściej stosowane protezy to: protezy szkieletowe, protezy całkowite, protezy częściowe.

 

Stomatolog Śrem

Jaką protezę wybrać?

Protezy szkieletowe wymagają założenia koron na niektóre zęby i opierają się na naturalnych zębach. Każda proteza jest robiona indywidualnie dla danego pacjenta. Ich zaletą jest delikatność i wykonanie z cienkiego materiału, dzięki temu łatwo i szybko można się do nich przyzwyczaić.

 

Protezy częściowe, czyli ruchome jak sama nazwa wskazuje obejmują tylko część szczęki lub żuchwy i mogą być zakładane i zdejmowane. Tego typu protezy należy zakładać w dzień, a ściągać na noc. Wymagają dłuższego czasu na przyzwyczajenie się, ponieważ jedzenie i mówienie jest inne, niż w przypadku naturalnego uzębienia. Może to potrwać nawet do kilku miesięcy.

 

Protezy całkowite, czyli stałe stosowane są gdy pacjent nie ma ani jednego zęba w jamie ustnej. Najczęściej stosowane są te wykonane z akrylu, umieszczane na dziąsłach wykorzystując krem mocujący.

 

Innym rodzajem protez stałych są te mocowane na implantach. Ten rodzaj mocowania zwiększa stabilność protezy, a pacjent jest w stanie szybciej przyzwyczaić się do sztucznych zębów i spożywanie twardszych posiłków nie sprawia mu trudności.

Dentysta Śrem

Artykuł powstał we współpracy z Dentysta Śrem – specjalistycznym gabinetem stomatologicznym znajdującym się w Śremie.

You may also like...