W jakiej pozycji układać noworodka do snu?

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często mają problem z odpowiednim ułożeniem noworodka do snu. Każdy z nas chce, aby jego dziecko spokojnie przesypiało całe noce. W przypadku takiego małego dzidziusia jest to szczególnie ważne. Maluszek jest aktywny jedynie kilka godzin dziennie, a reszta jego życia to czas snu. Właśnie dlatego musimy zadbać o komfort i odpowiednie ułożenie noworodka.

Jaka pozycja jest najlepsza?

Żaden rodzic nie powinien bagatelizować kwestii odpowiedniej pozycji noworodka podczas snu. Takie małe dzieci często po urodzeniu mają problemy z oddychaniem, a poza tym po prostu nie potrafią same się wygodnie ułożyć. Najlepszą pozycją do snu dla noworodka jest ta na pleckach. To pozycja, w której żadna część ciała nie jest uciśnięta, dzięki czemu krew może spokojnie dopływać do wszystkich kończyn. Dziecku jest wygodnie, kiedy śpi na pleckach, a my nie musimy się martwić o jego bezpieczny sen.

Jak nie układać noworodka?

Bardzo ważne jest, aby każdy rodzic zdawał sobie sprawę z tego, jakiej pozycji nie wybierać dla małego dziecka do snu. Układanie noworodka na boku uznawane jest za niebezpieczne. Chociaż może się wydawać, że pozwoli to zapobiec zakrztuszeniu podczas snu, to przeciwnie – taka pozycja może prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzidziuś nie potrafi kontrolować swoich ruchów. Ułożenie na boku powoduje, że ciało nie leży stabilnie i istnieje ryzyko, że noworodek przylgnie twarzą do materacyka. Takie sytuacje są zagrożeniem dla jego życia.

Nie należy zapominać o tym jak prawidłowo układać malucha do snu. Jednak równie ważne jest unikanie nieodpowiednich pozycji, które stwarzają zagrożenie dla życia dziecka.

 

You may also like...