Fakty dotyczące wartości odżywczych miodu.

Miód może wydawać się mistycznym, naturalnym zdrowym pożywieniem, ale prawda jest taka, że miód jest nadal skoncentrowanym źródłem cukru. Stosowany z umiarem miód może stanowić uzupełnienie zdrowego planu żywieniowego i oferować intrygujące korzyści. Jednak miód nie jest pożywieniem, którego należy nadużywać, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę. Miód wartości odżywcze, oto najnowsze informacje na temat wartości odżywczych miodu i badań naukowych.

Fakty dotyczące wartości odżywczych miodu.

USDA podaje następujące informacje na 1 łyżkę stołową (21 gramów) 100% czystego miodu pszczelego:
• Kalorie: 64
• Tłuszcz: 0g
• Sód: 0 mg
• Węglowodany: 17g
• Błonnik: 0g
• Cukry: 17g
• Białko: 0g

Węglowodany.

Kalorie w miodzie pochodzą z węglowodanów, w szczególności cukru. Cukier w miodzie to około 50% glukozy i 50% fruktozy. Indeks glikemiczny miodu zależy od rodzaju, który kupujesz, ale źródła szacują go na około 58 przy ładunku glikemicznym 12. Dla porównania, indeks glikemiczny cukru stołowego (sacharozy) wynosi 65.

Tłuszcze.

W miodzie nie ma tłuszczu.

Białko.

Miód zawiera śladowe ilości białka w zależności od produktu (do 0,06 g w niektórych produktach miodowych), ale nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko.

Witaminy i minerały.

Witaminy i minerały w miodzie mogą obejmować witaminy z grupy B, wapń, miedź, żelazo, cynk i inne, które pochodzą głównie z gleby i roślin produkujących nektar. Jakość miodu i zawartość minerałów zależy od tego, gdzie jest uprawiany i jak jest przetwarzany2. Ogólnie rzecz biorąc, ciemniejszy miód dostarcza korzystniejszych witamin i minerałów niż jasny miód.

Korzyści zdrowotne.

Wykazano, że niektóre odmiany miodu mają obiecujące właściwości lecznicze. Stosując te cechy w życiu codziennym, ważne jest, aby zrównoważyć rzekome korzyści zdrowotne z kosztami odżywczymi (wysoką zawartością cukru) miodu.

Łagodzi kaszel.

Badania sugerują, że miód może pomóc złagodzić kaszel. Przegląd sześciu badań dotyczących kaszlu u dzieci wykazał, że łyżka miodu hamuje kaszel, podobnie jak dekstrometorfan – środek przeciwkaszlowy znajdujący się w Robitussin DM – i lepiej niż Benadryl (difenhydramina) lub brak leczenia. Badania wykazały również, że miód może przynieść dłuższą ulgę niż Albuterol (salbutamol).

Wspiera zdrowie reprodukcyjne.

Rodzaj miodu, zwany mleczkiem pszczelim, ma liczne działanie na zdrowie reprodukcyjne kobiet. Stwierdzono, że mleczko pszczele zmniejsza zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i objawy menopauzy. Przeciwutleniacze zawarte w mleczku pszczelim mogą pomóc zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne związane ze starzeniem się jajników. Wstępne badania na zwierzętach sugerują również, że mleczko pszczele poprawia jakość nasienia u mężczyzn i chociaż obiecujące, efekt ten nie został jeszcze udowodniony u ludzi.

Wspomaga gojenie się ran.

Propolis, składnik miodu, składa się w 50% z żywicy, 30% wosku, 10% olejków eterycznych, 5% pyłku i 5% innych związków organicznych. Propolis hamuje działanie wolnych rodników i wspomaga syntezę kolagenu, co korzystnie wpływa na gojenie się ran. Skuteczność propolisu do wspomagania gojenia się ran została udowodniona przy stosowaniu miejscowym w przypadku owrzodzeń stopy cukrzycowej i niektórych rodzajów trądziku.

Zmniejsza ryzyko raka.

Miód wpływa na rozwój raka na wielu etapach postępu choroby. Wykazano, że miód wywołuje apoptozę komórek nowotworowych (śmierć komórek), zmniejsza stan zapalny i hamuje wzrost guza. Chociaż miód sam w sobie nie jest skutecznym lekiem na raka, wstępne badania sugerują potrzebę dalszych badań.

 

You may also like...